Na Mazurach

Mazurskie impresje - informacje, ciekawostki i relacje z Warmii i Mazur
Mazury

Barczewo

27 sierpnia 2012

Barczewo początkowo nazywało się Wartenbork albo Wartenberg. Pierwsze wzmianki o Barczewie pojawiły się w roku 1325. Miasto założono w miejscu wioski Barczewko. W 1354 roku miasteczko zniszczyli Litwini, dlatego Barczewo przeniesiono w nowe miejsce, nad rzekę Pisę, a dla większego bezpieczeństwa miasto otoczono kanałami wypełnionymi wodą. Barczewo mieściło się między dwiema odnogami rzeki, co jest dowodem pomysłowości i praktyczności średniowiecznej inżynierii.

W Barczewie zachował się średniowieczny układ urbanistyczny, z rynkiem w środku miasta i ulicami w układzie szachownicowym. W XIV wieku wokół miasta postawiono mury obronne i trzy bramy: Olsztyńską, Jeziorańską i najmniejszą Zamkową. Bramy nie przetrwały do czasów współczesnych i zachował się jedynie fragment jednej z nich. Obejrzeć można za to całkiem dobrze zachowany kościół parafialny św. Anny, zbudowany w XIV wieku, wyróżniający się kryształowym sklepieniem w bocznych nawach. Zachowały się także ruiny XIV-wiecznego zamku biskupiego – sklepione piwnice głównego skrzydła oraz fragmenty otworów okiennych na południowej ścianie. Z końca XIV wieku pochodzi również dawny kościół klasztorny franciszkanów, którego dwa wieki później poddano licznym przeróbkom. W kościele znajduje się piękny nagrobek Andrzeja i Baltazara Batorych wykonany przez dwóch rzeźbiarzy renesansowych, Wilhelma i Abrahama van der Block.

W momencie wyzwolenia Warmii stara nazwa miasteczka została przemieniona na Barczewo. Nazwę tą nadano na cześć warmińskiego działacza Walentego Barczewskiego, który na przełomie XIX i XX wieku był mocno zaangażowany w sprawę polską na Warmii i Mazurach.

W Barczewie urodził się także słynny polski kompozytor Feliks Nowowiejski. Nauki pobierał w Konserwatorium Berlińskim i w Akademii Muzyki Kościelnej w Ratysbonie. Po zakończeniu wojny zamieszkał w Poznaniu i tam w 1946 roku zmarł. Wielkiemu kompozytorowi poświęcono niewielkie muzeum, w którym zgromadzono pamiątki związane z jego osobą, a w rocznicę urodzin Nowowiejskiego organizowane są koncerty muzyczne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *