Na Mazurach

Mazurskie impresje - informacje, ciekawostki i relacje z Warmii i Mazur
Turyści na Mazurach

Działdowo

15 maja 2012

Historia Działdowa sięga do 1306 roku, kiedy to Krzyżacy wybudowali nad rzeką Działdówką swój zamek Soldau. W pobliżu zamku znajdowała się rybacka osada, która z czasem przekształciła się w miasto Dziakłów, nazywane obecnie Działdowem. Wybudowany w XIV wieku zamek był siedzibą wójta krzyżackiego, co przydawało całej miejscowości sporego znaczenia. Ponadto, zamek w Działdowie stał na samych rubieżach Mazowsza, co dodatkowo wzmacniało jego znaczenie militarne. Działdowski zamek wybudowano na planie kwadratu i pierwotnie cały kompleks był złożony z budynku mieszkalnego, obszernego dziedzińca i zabudowań gospodarczych. W południowo-zachodniej części mieściła się wieża obronna. W XVII i XVIII wieku zamek w Działdowie przebudowano, aż w końcu w XIX wieku mury rozebrano. Część zamku udało się jednak zachować i odrestaurować.
W 1410 roku Działdowo zostało zajęte przez Władysława Jagiełłę. Miasto czterdzieści lat później opowiedziało się po stronie Związku Pruskiego, jednak po wojnie trzynastoletniej znowu trafiło pod panowanie Zakonu Krzyżackiego. Gdy Prusy w końcu stały się świeckie, Działdowo zostało siedzibą książęcego starostwa. W XVI wieku do Działdowa zawitali Bracia Czescy. Był to ruch religijno-społeczny wywodzący się z husytyzmu, hołdujący pracy fizycznej i zakazujący posiadania dóbr i obejmowania urzędów. Jednostka Bracka stała się w 1567 roku odrębnym kościołem i swoimi ideami naraziła się na prześladowania zarówno ze strony kościoła katolickiego, jak i władzy świeckiej.
W 1656 roku Działdowo przeżyło najazd wojsk tatarskich, półtora wieku później zniszczeń dokonały wojska francuskie. Działdowa nie ominęły też dwie wojny światowe.
Działdowo jeszcze przed plebiscytem z początku XX wieku miało typowo polski charakter. Niemal wszyscy mieszkańcy mówili po polsku i zgodnie z traktatem wersalskim Działdowo zostało włączone do terytorium Polski.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *