Na Mazurach

Mazurskie impresje - informacje, ciekawostki i relacje z Warmii i Mazur
Ciekawostki i relacje

Ełk

8 sierpnia 2012

Miasto Ełk, nazywane w czasach staropruskich Łekiem, zostało założone w czasach średniowiecza, kiedy krzyżacy na wyspie na Jeziorze Ełckim postawili swój zamek. Nad brzegiem jeziora znajdowała się osada rybacka, a do zamku można się było dostać przechodząc przez most. Zamek zachował się do dzisiaj, jednak po licznych przebudowach, zwłaszcza w XIX wieku, utracił swój pierwotny charakter i tylko jego mury zachowały styl gotyckiej warowni.

Ełk otrzymał prawa miejskie w 1435 roku, ale dopiero w 1560 roku skorzystano z tego przywileju, dzięki staraniom Jana Maleckiego. Malecki założył w Ełku pierwszą drukarnię w Prusach Książęcych, potem zorganizował polską szkołę, gdzie uczono w języku polskim. W tej szkole uczył się między innymi Gustaw Gizewiusz. Z miastem Ełk jest związana także historia słynnego historyka Prus, Ludwika von Baczko oraz Fryderyka Kriegera, działacza przeciwko postępującej germanizacji Mazur.

Ełk nie był zakładany od samego początku, ale powstał dzięki rozbudowie dawnej wioski, przez co nie posiada typowego dla średniowiecznych miasteczek układu urbanistycznego. W starym Ełku środkiem biegnie jedna ulica, która w centralnej części rozszerza się na tyle, że tworzy się w tym miejscu spory plac. W Ełku nie wybudowano także murów obronnych a jedynie postawiono palisadę. Do Ełku można było się dostać przez dwie bramy: Niemiecką i Polską. W XIX wieku w Ełku powstała wielka drukarnia, o dużym znaczeniu dla całej Warmii i Mazur – w Ełku drukowano pierwsze polskie czasopismo dla ludności mazurskiej. W Ełku, jedynym mazurskim mieście, doszło do działań rewolucyjnych w trakcie Wiosny Ludów, a potem również w czasach międzywojennych.

Miasto leżało na pograniczu prusko-rosyjskim, miało więc spore znaczenie strategiczne. Na przełomie XIX i XX wieku w Ełku powstał ważny węzeł kolejowy, a obecność kolei przyczyniła się również do dużego rozwoju przemysłowego miasta.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *