Na Mazurach

Mazurskie impresje - informacje, ciekawostki i relacje z Warmii i Mazur
Mazury

Frombork

6 czerwca 2012

Frombork nazywany jest miastem Kopernika. Właśnie we Fromborku Mikołaj Kopernik mieszkał przez wiele lat, obejmował stanowiska nadawane mu przez kapitułę warmińską i przede wszystkim stworzył swoje słynne dzieło. Po śmierci Kopernik został pochowany w podziemiach katedry fromborskiej. Z osobą słynnego astronoma wiąże się Wieża Kopernika, w której podobno uczony miał swoje mieszkanie.

Wśród turystycznych informacji o Mazurach dotyczących najciekawszych zabytków tego regionu niemal zawsze pojawia się wzmianka o Fromborku. Pierwsza część zabytkowej zabudowy miasta obejmuje średniowieczną architekturę starówki u stóp wzgórza, zaś drugim cennym kompleksem zabytkowym jest zespół fortyfikacyjno-sakralno-reprezentacyjny zlokalizowany na wzgórzu.

Początków Fromborka należy szukać w 1243 roku, kiedy to w Braniewie powstała siedziba biskupów warmińskich. Podczas XIII-wiecznego powstania osada została doszczętnie zniszczona, więc biskupi dla większego bezpieczeństwa na nową siedzibę wybrali sąsiedni Frombork. Jako pierwsza została wybudowana drewniana katedra i siedziba kapituły. Prawa miejskie Frombork otrzymał w 1310 roku. Dziewiętnaście lat później zaczęto wznosić murowaną katedrę, a prace przy niej trwały do 1388 roku.

Frombork wyróżniał się przestrzennym układem i nie posiadał murów obronnych, a jedynie dwie bramy, Młyńską i Kowalską. Miasto nie było nigdy tak prężnym ośrodkiem handlowym jak pobliskie Braniewo. Mieszkańcy zajmowali się głównie rybołówstwem, rolnictwem, rzemiosłem i browarnictwem. Frombork posiadał swoje wodociągi, prowadził także przytułek dla ubogich i schronisko dla trędowatych. Podczas wojny zniszczeniu uległo 80 procent miasta, ale większość cennych budowli udało się odrestaurować.

Wśród zabytków Fromborka na uwagę zasługuje kościół parafialny św. Mikołaja, wybudowany w XIV wieku, Wieża Gotycka zbudowana z cegły i kamienia, stare kamieniczki stojące przy rynku, kapliczka przydrożna św. Jerzego, pomnik Mikołaja Kopernika oraz kanał wodny, stworzony w XV wieku, dzięki któremu Frombork zaopatrywał się w słodką wodę. Na Wzgórzu Katedralnym najważniejszym zabytkiem jest katedra Matki Boskiej Wniebowziętej i św. Andrzeja. Katedra powstała w XIV wieku, ale po wielkim pożarze w 1551 roku nieco zmieniono jej pierwotny wygląd.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *