Na Mazurach

Mazurskie impresje - informacje, ciekawostki i relacje z Warmii i Mazur
Ciekawostki i relacje

Historia Mazur

11 listopada 2011

Mazury mogą się poszczycić fascynującą historią, której dowodem są liczne zabytki. Największą sławą cieszy się oczywiście ogromny, średniowieczny zamek w Malborku, który jako zabytek klasy „0” został wpisany na listę UNESCO. Ze średniowiecza pochodzi także Zespół Wzgórza Katedralnego we Fromborku, z gotycką katedrą i sławnymi organami. Oprócz tego na terenie Mazur zachowało się wiele starych kościołów, katedr i zamków, by wymienić tylko te w Gietrzwałdzie, Lidzbarku Warmińskim czy Kętrzynie.

Historia Mazur to w dużej mierze historia Zakonu Krzyżackiego. Rycerzy na te ziemie sprowadził w 1230 roku Konrad Mazowiecki, a zadaniem Krzyżaków było wprowadzenie na ziemiach pruskich religii chrześcijańskiej. Krzyżacy zasłynęli także z budowy imponujących zamków. Jednak rządy Zakonu nie wszystkim przypadły do gustu, czego efektem były liczne wojny. Ale nawet najsłynniejsza bitwa pod Grunwaldem nie zdołała obalić hegemonii Krzyżaków, a zamek w Malborku padł dopiero w 1457 roku – przyczyną upadku twierdzy były kłopoty finansowe, które wykorzystał Kazimierz Jagiellończyk. Przejęcie Malborka nie zakończyło kłopotów z Krzyżakami. Zakon przeniósł się do Królewca, a kolejna wojna wybuchła na początku XVI wieku.

W 1525 roku powstały Prusy Książęce, zależne od Polski – ukoronowaniem tego wydarzenia był Hołd Pruski, który niestety stał się przyczyną kolejnych kłopotów. Prusy Książęce po pewnym czasie przekształciły się w Brandenburgię-Prusy, państwo połączone unią personalną z Brandenburgią. W 1657 roku za sprawą Fryderyka Wilhelma I nowe państwo pruskie na Mazurach uzyskało suwerenność. Ostatecznie w 1701 roku z Brandenburgii-Prus wyłoniło się kolejne państwo, Królestwo Prus, które w dużym stopniu przyczyniło się do rozbiorów Polski.

Ludność mazurska nie utożsamiała się ani z Niemcami, ani z Polakami, ale uważała się za polskojęzycznych Prusaków. Jednak to polski, obok gwary mazurskiej, był „oficjalnym” językiem, aż w XIX wieku zaczął go wypierać niemiecki. Wiązało się to przede wszystkim z dużym napływem niemieckich kolonistów, choć walki o zachowanie polskości Mazur trwały do XX wieku. Po zakończeniu II wojny światowej Mazury ostatecznie zostały włączone do państwa polskiego, ale do dzisiaj część regionu nazywa się również Polskim Pogórzem, Krajem Górnym albo Prusami Górnymi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *