Na Mazurach

Mazurskie impresje - informacje, ciekawostki i relacje z Warmii i Mazur
Ciekawostki i relacje

Jeziora i szlaki wodne

3 listopada 2011
Mazury jeziora i kanały

Mazury jeziora i kanałyOprócz kilku tysięcy naturalnych jezior, na terenie Mazur znajduje się także wiele rzek i kanałów, które powstały z inicjatywy człowieka. Głównym celem budowania sztucznych kanałów było połączenie poszczególnych jezior i rzek w długie szlaki wodne, po których da się podróżować statkiem, łódką albo kajakiem, bez konieczności schodzenia na stały ląd. Dzięki takim rozwiązaniom Mazury stały się bardzo atrakcyjnym regionem turystyki wodnej i do dzisiaj przyciągają tysiące żeglarzy i kajakarzy. Najdłuższe szlaki wodne liczą sobie łącznie nawet kilkaset kilometrów.

Za pośrednictwem sieci kanałów udało się między innymi połączyć Pojezierze Mazurskie z Wisłą. Jednym z najsłynniejszych kanałów jest Kanał Augustowski, zaczynający się przy Biebrzy i kończący swoją trasę u brzegów Niemena. Długość Kanału Augustowskiego, na którym wybudowano 18 śluz, to około 102 kilometry, z czego 80 km leży na terenie Polski. Kolejnym bardzo atrakcyjnym szlakiem wodnym jest Kanał Elbląski, wybudowany na polecenie króla pruskiego Fryderyka Wilhelma II. Projekt Kanału Elbląskiego to dzieło inżyniera z Niemiec Georga Jacoba Steenke – kanał jest drugą tego typu budowlą na świecie. Kanał Elbląski składa się z licznych śluz, kanałów i pochylni, dzięki którym można pokonać duże różnice poziomu wód, w pewnych momentach sięgających aż 104 metrów. Jednostki pływające są przeciągane między niektórymi akwenami za pomocą systemu lin, co wygląda tak, jakby statek sunął po trawie. Trasa Kanału Elbląskiego biegnie od Jeziora Drwęckiego do jeziora Druzno i Zalewu Wiślanego – łącznie z dopływającymi rzekami i jeziorami trasa wodna liczy niemal 200 kilometrów. Kanał Elbląski leży na terenach atrakcyjnych przyrodniczo, a prawdziwą gratką dla turystów jest podziwianie wielkich baz lęgowych ptaków wodnych, największych w całej Polsce.

Wśród kajakarzy największym zainteresowaniem cieszy się spływ Kanałem Augustowskim, Kanałem Elbląsko-Ostródzkim oraz rzeką Krutynią. Ten ostatni szlak prowadzi od Jeziora Lampackiego do jeziora Bełdany i oprócz niesamowitej przyrody znany jest także z dobrze przygotowanej bazy turystycznej. Większość szlaków kajakarskich pokrywa się z trasami żeglarskimi, można więc łączyć ze sobą obie formy rekreacji. Najbardziej znane miasta na Mazurach to Mikołajki oraz Giżycko, które od wielu lat rywalizują między sobą o miano stolicy regionu mazurskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *