Na Mazurach

Mazurskie impresje - informacje, ciekawostki i relacje z Warmii i Mazur
Mazury

Jezioro Wigry

22 lutego 2012

Wigry to jedno z największych i najgłębszych jezior w Polsce. Jego powierzchnia to 2187 hektarów, a głębokość sięga 73 metrów. Wigry są w kształcie litery „S” i dzielą się na trzy części: Północną, Środkową i Zachodnią. Linia brzegowa jeziora jest bardzo kręta i liczy sobie ponad 70 kilometrów i właśnie stąd wzięła się nazwa jeziora – po litewsku „wingrys” oznacza „kręty”. Na jeziorze znajduje się 18 wysp.

Wody jeziora Wigry są bardzo czyste, dzięki czemu żyje w nich wiele gatunków zwierząt, głównie ryb, ale można spotkać też reliktowego skorupiaka i kilka słabo jeszcze znanych gatunków bezkręgowców. Na brzegach w trzcinach mieszka wiele ptaków wodnych i całe jezioro jest bardzo cennym obiektem przyrodniczym o dużej wartości naukowej.

Wigry są chętnie odwiedzane przez żeglarzy z całego kraju, ale nawet przyjeżdżając tutaj w szczycie sezonu nie trzeba się obawiać dużego tłoku na wodzie. Wigry są cenione ze względu na ogromną różnorodność linii brzegowej, przez co nawet podczas długiego rejsu nie ma miejsca na nudę. Jezioro jest także doskonałym miejscem na wycieczki kajakiem, zwłaszcza w rejonie zatoczek. Wigry łączą się z Czarną Hańczą i oba te zbiorniki wodne tworzą malowniczą trasę turystyczną. Jezioro Wigry jest niemal w całości dostępne dla turystów, z wyjątkiem stumetrowego pasa wzdłuż zachodniego brzegu jeziora, prowadzącego od Zatoki Hańczańskiej do Zatoki Słupiańskiej.

Wigry są też dostępne dla wędkarzy, ale tylko po wykupieniu specjalnej licencji na połów ryb. Ponadto, na największej wyspie jeziora obowiązuje zakaz wędkowania w okresie ochronnych od 1 czerwca do 15 lipca. Najbardziej znane ryby żyjące w Wigrach to sieja i sielawa.

Nad jezioro warto się wybrać aby obejrzeć zachód słońca – cała woda mieni się wtedy wieloma kolorami i każdego dnia to zjawisko wygląda zupełnie inaczej. Za najbardziej dogodne miejsca do obserwacji zachodów słońca uważa się cypel w Starym Folwarku oraz wieża widokowa w Leszczewie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *