Na Mazurach

Mazurskie impresje - informacje, ciekawostki i relacje z Warmii i Mazur
Mazury

Klasztor Kamedułów

16 grudnia 2011

Odwiedzając Mazury warto pojechać nieco wyżej na Suwalszczyznę, gdzie w pobliżu Wigierskiego Parku Narodowego, nad samym jeziorem, stoi były klasztor Kamedułów.

W czasach księcia Witolda na wyspie wybudowano dworek myśliwski, który został później jeszcze bardziej rozbudowany. Tereny wokół Wigier były terenami łowieckimi, cieszącymi się wielką popularnością wśród polskich władców – przyjeżdżał tutaj między innymi Zygmunt August i Władysław Jagiełło. W XVII wieku Jan Kazimierz oddał wyspę, zabudowania, sąsiednie jeziora i spory fragment puszczy kamedułom, którzy właśnie tutaj zorganizowali swoją główną siedzibę. Zakonnicy dobudowali kaplice, kościół i budynki gospodarcze, ale już kilkadziesiąt lat później pożar zniszczył niemal wszystkie drewniane budynki. W 1694 roku kameduli zaczęli stawiać na wyspie nowy, obszerny zespół klasztorny, tym razem już z cegły. Architektem klasztornego kompleksu był Włoch Piotr Putini.

Między wyspą a stałym lądem usypano groblę, a cały teren podwyższono i uregulowano. Niższy taras otoczony murami oporowymi zajął kościół, domy pustelnicze, refektarz, kaplica kanclerska, wieża zegarowa i dom furtiana. Najbardziej wyróżniał się barokowy kościół, którego budowa zajęła pół wieku. Kościół wybudowano na górnym tarasie, na rzucie krzyża. W jego wnętrzu znalazło się dziewięć ołtarzy, wszystkie bogato zdobione. Przy kościele postawiono dwie wieże, o dwóch kondygnacjach, zakończone hełmami.

W 1796 roku pruski zaborca skonfiskował wielkie bogactwa zakonu kamedułów, a klasztor oficjalnie zamknięto. Wyrzuceni ze swojej siedziby zakonnicy przenieśli się na Bielany pod Warszawą. W 1800 roku w opuszczonym klasztorze kamedulskim utworzono biskupstwo wigierskie, ale 23 lata później przeniesiono je do Sejn, a kościół wigierski otrzymał status kościoła parafialnego. Wskutek tej degradacji w kościelnej hierarchii dawna świątynia zaczynała podupadać i niewiele zostało z jej dawnej świetności. Co cenniejsze eksponaty przeniesiono z kościoła wigierskiego do innych parafii, ale najwięcej zniszczeń dokonano podczas obu wojen światowych. Co prawda świątynię odbudowano, ale wystroju wnętrza nie udało się w pełni odtworzyć. Dzisiaj zwiedzający klasztor mogą podziwiać odtworzony kościół, eremy, refektarz, domek furtiana, wieżę zegarową i kaplicę kanclerską. W podziemiach klasztoru znajduje się miejsce spoczynku pierwszego biskupa wigierskiego Franciszka Karpowicza.

  1. nigdy tam nie byłem a już parę razy chciałem się tam wybrac i nigdy jakos czasu nie było

    fajne zdjęcie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *