Na Mazurach

Mazurskie impresje - informacje, ciekawostki i relacje z Warmii i Mazur
Ciekawostki i relacje

Malbork

16 sierpnia 2012

Malbork nie leży co prawda ani na Warmii, ani na Mazurach, ale jest bardzo często odwiedzanym miejscem przez turystów wypoczywających nad mazurskimi jeziorami. Nic dziwnego, bo zamek w Malborku to jeden z najwspanialszych zabytków w całej Polsce.

Zamek wybudowano na terenach nizinnych, tuż nad Nogatem. W czasach średniowiecza był twierdzą praktycznie nie do zdobycia, a dzięki dużym spichlerzom i składom broni zamek mógł się bronić przez wiele miesięcy. Planowanie zamku rozpoczęto około 1280 roku, kiedy w Malborku założono komturię – był to czworoboczny zamek-klasztor. Kompleks budynków otoczono murem, potem wybudowano od strony miasta podzamcze. Z końca XIII wieku do czasów współczesnych zachowała się wysoka brama wjazdowa, zdobiona krużgankami, przebudowana potem w XIX wieku. Zachował się także oryginalny układ pomieszczeń w zamku, razem z kaplicą i refektarzem.

W 1309 roku do Malborka przybył wielki mistrz zakonny z Wenecji, która do tej pory była stolicą Zakonu. Po obejrzeniu zamku wielki mistrz zdecydował o przeniesieniu swojej głównej siedziby do Malborka, który ciągle się rozbudowywał. W latach 1318-1324 powstało skrzydło wielkiego refektarza i infirmeria, w kolejnych latach dobudowano skrzydło wschodnie. W tak wielkim zamku zmieściła się bez trudu cała administracja Zakonu oraz jego dowództwo. W następnych dziesięcioleciach powstał pałac wielkiego mistrza, o nieco innym charakterze. Pałac nie był budowlą obronną, dlatego zastosowano więcej zdobień i detali architektonicznych. Cały kompleks zamkowy był otoczony wysokimi murami i wieżami ze stanowiskami przystosowanymi do użycia broni palnej, wejść broniły bramy zwieńczone bronami, ponadto dookoła płynęła głęboka fosa.

Po kilkudziesięciu latach wojen z Krzyżakami twierdza w Malborku trafiła w ręce polskie. Zamek stał się rezydencją polskich królów, z wyjątkiem okresu wojen szwedzkich, kiedy w Malborku mieszkał Gustaw Adolf. W tym czasie zamek jeszcze bardziej wzmocniono, dodając fortyfikacje ziemne. W czasach zaborów Malbork przeszedł pod władzę pruskich królów. W XIX wieku zamek w Malborku kilkukrotnie przebudowywano, a nawet próbowano go rozebrać, jednak ostatecznie cenną budowlę udało się uratować. Wśród najciekawszych obiektów zamków wymienia się bramy Mariacką i Garncarską, a oprócz zamku w Malborku warto też obejrzeć kościół parafialny św. Jana i kościół Matki Boskiej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *