Na Mazurach

Mazurskie impresje - informacje, ciekawostki i relacje z Warmii i Mazur
Mazury

Mazury Południowe

15 stycznia 2014
Jezioro

Ziemia Piska leży na południowych obrzeżach Mazur i uważana jest za jeden z najpiękniejszych regionów mazurskich. Wkraczając do Ziemi Piskiej trafia się na Puszczę Piską, która jest największym kompleksem leśnym w Polsce i zarazem drugim w Europie.

Na Ziemi Piskiej znajduje się także słynne jezioro Śniardwy, największe polskie jezioro. Śniardwy łączą się z jeziorem Seksty i jeziorem Roś dzięki Kanałowi Jeglińskiemu. To najdłuższy kanał na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich, o długości ponad pięciu kilometrów. Do tej części Mazur można też dotrzeć wodami Pisy i Narwi. Na terenie Puszczy Piskiej znajduje się także Jezioro Nidzkie, jedno z najdłuższych mazurskich jezior.

2062432065_78d2b69b42

Na jego powierzchni widać 13 wysp, a większość terenu objęta jest ścisłą ochroną. Jezioro Nidzkie to jedno z ulubionych jezior przez żeglarzy, podobnie jak Bełdany, ulokowane w otulinie Puszczy Piskiej. Pod względem powierzchni, powiat piski jest największy w kraju, a sam Pisz to największa w kraju gmina. Poza Piszem, na terenie Ziemi Piskiej leżą jeszcze trzy inne gminy: Ruciane-Nida, Orzysz i Biała Piska. Teoretycznie sezon turystyczny trwa tutaj tylko latem, ale tak naprawdę gości można spotkać w Ziemi Piskiej przez cały rok.

Ze względu na duże zainteresowanie tym regionem, Ziemia Piska może się pochwalić doskonale rozwiniętą bazą noclegową, bardzo smaczną, domową kuchnią i masą atrakcji. Cała Ziemia Piska poprzecinana jest atrakcyjnymi ścieżkami rowerowymi o różnych stopniach trudności, w wielu gospodarstwach agroturystycznych prowadzone są stadniny koni. Nie brakuje też szlaków wędrownych dla pieszych turystów, również miłośnicy zabytków znajdą tutaj coś dla siebie. Ziemia Piska nadaje się nie tylko dla żeglarzy, ale również dla kajakarzy.

Wielbiciele pojazdów mechanicznych muszą jednak uważać, bo spora część regionu objęta jest strefą ciszy, co oznacza, że nie wolno używać pojazdów napędzanych silnikami. Na każdym jeziorze można znaleźć co najmniej kilka portów jachtowych, dla osób ceniących sobie dyskrecję idealne będą ciche zatoczki, których na mazurskich jeziorach jest całe mnóstwo. Ośrodki wypoczynkowe w Ziemi Piskiej przez cały rok organizują ciekawe imprezy, to także dobra propozycja dla firm, które szukają miejsca na wycieczki integracyjne albo szkolenia dla pracowników.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *