Na Mazurach

Mazurskie impresje - informacje, ciekawostki i relacje z Warmii i Mazur
Ciekawostki i relacje

Mrągowo

21 września 2012

Mrągowo jest położone na malowniczym Pojezierzu Mrągowskim, nad samym brzegiem jeziora Czos. Do 1947 roku miasto nazywało się Ządzbork, ale zdecydowano się na zmianę aby uczcić w ten sposób osobę Krzysztofa Celestyna Mrongowiusza. Mrongowiusz był pisarzem religijnym i pastorem. Zaangażował się w walkę o utrzymanie języka polskiego na ziemiach mazurskich, zajmował się także badaniami nad językiem kaszubskim oraz gwarą Warmii i Mazur. Pod koniec XVIII wieku Mrongowiusz uczył języka polskiego w szkole katedralnej w Królewcu, potem wykładał polski w Gdańsku. Jego badania lingwistyczne przyniosły mu na tyle duże uznanie, że został członkiem Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Warszawie oraz Krakowie, a także przyjęto go poczet Towarzystwa Historyczno-Literackiego w Paryżu. Mrongowiusz zajmował się przekładami na język polski dzieł Homera i Kanta, pracował też nad podręcznikiem do nauki języka polskiego, słownikami polsko-niemieckimi, opracowaniami gramatycznymi i zbiorami pieśni. Wraz w Gustawem Gizewiuszem opracował memoriał przesłany do króla pruskiego Fryderyka Wilhelma IV traktujący o zaniechaniu germanizacji mieszkańców Mazur.

Mrągowo założono na ziemiach granicznych plemion Bartów i Galindów. W początkach XIV wieku był to dom zakonny otoczony jeziorami, a po jego upadku założono w tym miejscu osadę, która niecały wiek później otrzymała prawa miejskie. Większość ludności zamieszkującej Mrągowo była pochodzenia polskiego. Najważniejszymi źródłami dochodu mieszkańców Mrągowa było rolnictwo, rybołówstwo, rzemiosło i handel. Jednak ze względu na specyficzne warunki geomorfologiczne miasto nie powiększało zbyt intensywnie swojej powierzchni. W okresie od XVI do XIX wieku Mrągowo pod względem administracyjnym podlegało miejscowości Szestno, dzisiaj sytuacja jest odwrotna i to Mrągowo jest stolicą okręgu. W 1911 roku Mrągowo połączyło się linią kolejową z Biskupcem i Orzyszem, co jeszcze bardziej przyspieszyło rozwój miasta.

Mrągowo nawiedziły dwa wielkie pożary w XVII i XIX wieku, potem przyszły zniszczenia wojenne, więc na terenie miasta nie zachowało się zbyt wiele cennych zabytków. Godny uwagi jest XVIII-wieczny kościół parafialny, XIX-wieczny ratusz oraz budynek szachulcowy. Dzisiaj Mrągowo jest jednym z najważniejszych ośrodków turystycznych na Mazurach – stąd prowadzą szlaki turystyczne między innymi do Giżycka, Mikołajek, Rucianego-Nidy, Kętrzyna i Reszla.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *