Na Mazurach

Mazurskie impresje - informacje, ciekawostki i relacje z Warmii i Mazur
Ciekawostki i relacje

Pałac w Sorkwitach

3 października 2012

W połowie XVIII wieku w zachodniej części Europy narodziła się nowa moda architektoniczna. Rezydencje budowane w tym okresie nawiązywały swoją stylistyką do gotyku. Średniowieczne inspiracje były widoczne nie tylko w samej bryle gmachu, ale również w dekoracyjnych detalach. Najmocniej neogotyk rozwinął się w Anglii.

W stylu neogotyckim budowano przede wszystkim posiadłości wiejskie, nawiązując w ten sposób do średniowiecznych, rycerskich tradycji rodowych. Potem neogotyk zawitał w budowlach sakralnych, aż w końcu zaczęto tę stylistykę stosować w budownictwie użytkowym, na przykład przy budowie dworców, ratuszy czy mieszkalnych kamienicach.

Do Polski neogotyk przybył pod koniec XVIII wieku. Pierwszymi znanymi budynkami o tej stylistyce były Domek Gotycki wybudowany dla Izabelli Czartoryskiej w Puławach, pałac w Dowspudzie oraz zamek lubelski, który w XIX wieku został przebudowany właśnie w stylu neogotyckim. Średniowieczną stylistykę zastosowano również przy budowie pałacu w Sorkwitach koło Mrągowa. Rezydencję wybudowano na przesmyku pomiędzy jeziorami Gielądzkim i Lampackim. Dookoła pałacu rozciągał się piękny park krajobrazowy, na terenie którego rosło wiele unikatowych drzew. Pałac ozdobiono nadwieszonymi wieżyczkami z krenelażami i neogotycką, zdobioną wieżą znajdującą się na narożu. Obok pałacu postawiono drugi neogotycki dom, a resztę posiadłości uzupełniały oryginalne budynki gospodarcze, które swoją stylistyką nawiązywały zarówno do neogotyku, jak i do techniki szachulcowej.

Sorkwity są bardzo starą posiadłością. Według wzmianek z 1379 roku, Sorkwity były częścią dóbr rycerskich. W 1750 roku Sorkwity stały się własnością polskiej rodziny Bronikowskich. Jeden z właścicieli wybudował w tym miejscu barokowy dom, który później został zastąpiony pałacem. Na początku XIX wieku Sorkwity przeszły w ręce rodziny von Mirbach i to właśnie ta rodzina zdecydowała się na zastąpienie starego domu neogotyckim pałacem. Rezydencja została zniszczona podczas pierwszej wojny światowej, ale pałac udało się odbudować. W podobnej, neogotyckiej stylistyce na Warmii i Mazurach wybudowano także pałac w Karnitach, pałac w Prasach oraz wiele kościołów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *