Na Mazurach

Mazurskie impresje - informacje, ciekawostki i relacje z Warmii i Mazur
Turyści na Mazurach

Pasym

10 kwietnia 2012

Pasym to niewielkie miasto leżące na Pojezierzu Olsztyńskim. Z jego historią wiąże się mazurska legenda o czarowniku, który w dawnych czasach miał zamieszkiwać wyspę na jeziorze Kalwa. Bardziej realna historia Pasymia zaczyna się wraz z pojawieniem na tych ziemiach Krzyżaków, którzy między jeziorami Kalwa i Leleckim założyli w 1386 roku miasto. Jego układ był charakterystyczny dla grodów krzyżackich – od kwadratowego rynku biegły regularne siatki uliczek z domami. Jednak dość nietypową budowlą były mury miejskie, które postawiono na wielkich, trzymetrowych, kamiennych cokołach. W murach znajdowały się dwie bramy: Elbląska i Królewiecka oraz furta Wodna, przez którą biegł szlak handlowy. W Pasymiu Krzyżacy wybudowali także zamek, który był częścią fortyfikacji obronnych miasta. W obrębie murów stanął też gotycki kościół z wysoką wieżą, który w kolejnych wiekach zyskiwał dodatkowe elementy architektoniczne i artystyczne zdobienia, między innymi ołtarz główny i XVII-wieczne rzeźby.

Pasym należał do Korony jeszcze w czasach wojny trzynastoletniej, jednak opowiadał się także po stronie Krzyżaków. Potem został miastem prywatnym, będącym własnością magnacką. W historii miasta miało miejsce kilka dużych pożarów, ogromne zniszczenia były też dziełem najazdu Tatarów w 1656 roku. Pasym przez niemal cały czas pozostawał miejscowością polską – w XIX wieku tylko 176 mieszkańców posługiwało się na co dzień językiem niemieckim, a cała reszta mieszkańców (ponad tysiąc osób) mówiła po polsku.

W miasteczku zachował się unikalny klimat mazurskiej historii, dlatego jest to doskonałe miejsce na spędzenie wakacji. Pasym jest położony nad jeziorem Kalwa o powierzchni 587 hektarów. Jezioro jest otoczone wysokimi brzegami i lasami, a na jego powierzchni znajduje się kilka małych wysp. Turyści mogą się zatrzymać w samym miasteczku albo poszukać miejsca na pobliskim polu kempingowym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *