Na Mazurach

Mazurskie impresje - informacje, ciekawostki i relacje z Warmii i Mazur
Mazury

Warmia i Mazury

12 października 2012
Jezioro

Warmia i Mazury to teren obejmujący okręg elbląski, olsztyński, suwalski, ostrołęcki i ciechanowski. Niektóre obszary określane jako Mazury pod względem geograficznym należą co prawda do innych regionów Polski (np. Powiśla), jednak ze względów kulturowych i turystycznych zalicza się je umownie do Warmii Mazur.

Faktyczna granica określająca terytorium Warmii i Mazur biegnie od Zalewu Wiślanego, wzdłuż wschodniej granicy Polski, od Puszczy Romnickiej przez Gołdap i Olecko do Ełku, potem granicę wyznacza skraj Puszczy Piskiej oraz linia Działdowo-Lubawa-Nowe Miasto Lubawskie-Iława-Prabuty-Frombork. Pod względem geograficznym do Warmii i Mazur zalicza się Pojezierze Mazurskie i Pojezierze Warmińskie oraz Garb Elbląski, Nizina Braniewska, Wzniesienie Górawskie i Nizina Sępolska. Z kolei Pojezierze Mazurskie można podzielić na Garb Lubawski, Pojezierze Olsztyńskie, Pojezierze Mrągowskie, Krainę Wielkich Jezior, Pojezierze Ełckie i Równinę Mazurską. Krajobraz tych ziem ukształtował się stosunkowo niedawno, podczas ostatnich zlodowaceń około 15 tysięcy lat temu.

Na Warmii i Mazurach wyróżnia się cztery strefy geomorfologiczne. Równiny moreny dennej i tereny zastoiskowe to tereny raczej płaskie lub lekko pofałdowane. W środkowej części Mazur dominują moreny denne pagórkowate oraz liczne jeziora. W pasie Pojezierza występuje morena czołowa, dzięki czemu teren jest bardzo zróżnicowany. Tutaj również powstało wiele jezior rynnowych, ponadto w tej części regionu wytworzyły się największe wzniesienia, między innymi Wzgórza Dylewskie. Na Równinie Mazurskiej zalegają sandry, czyli stożkowo-płaskie pola pokryte piaskiem i żwirem. Tutaj dominują lasy, jak chociażby Puszcza Piska. Na Warmii i Mazurach nie występują żadne surowce mineralne, nie licząc kruszywa i surowców ceramicznych.

Klimat tego regionu jest wynikiem ścierania się dwóch mas powietrza: polarno-morskiego znad Atlantyku i Bałtyku oraz polarno-kontynentalnego. Najzimniej jest w części północno-wschodniej, gdzie zima trwa średnio przez 120 dni w roku. Lasy zajmują około 30 procent powierzchni, ale największą atrakcją są jeziora, których jest łącznie ponad 3 tysiące. Mazurskie rzeki łączą się z dorzeczem Wisły i Pregoły, a także w części z Zalewem Wiślanym. Wszystkie wody stanowią w sumie 5 procent powierzchni regionu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *