Na Mazurach

Mazurskie impresje - informacje, ciekawostki i relacje z Warmii i Mazur
Ciekawostki i relacje

Wielbark

26 września 2012

W Wielbarku w 1361 roku krzyżacy wybudowali swoją strażnicę, w miejscu której później stanął murowany zamek. Budowla stanęła przy ujściu rzeki Sawicy do rzeki Omulew, wykorzystując doskonałe walory obronne tego miejsca. Przy okazji, miejsce, w którym wybudowano Wielbark, leżało na trasie często używanego szlaku handlowego prowadzącego z Warszawy do Królewca. Ta lokalizacja przyczyniła się do rozwinięcia branży gastronomicznej w Wielbarku – na terenie miasteczka powstało wiele zajazdów i karczm przyjmujących gości.

Mimo że miasteczko rozwijało się bardzo dynamicznie, to prawa miejskie przyznano Wielbarkowi dopiero w 1723 roku. W pobliżu miasteczka, w otoczeniu licznych lasów, znajdowało się duże osiedle bartnicze, nazywane Warszawskim albo Bartnikami. Wielbark specjalizował się także w produkcji sukna – do Wielbarku sprowadzano z całego kraju wełnę, która później była przerabiana na sukno i eksportowana do Warszawy i Królewca.

Podczas drugiej wojny światowej Wielbark został w 60 procentach zniszczony. Duże zniszczenia miasteczka przyczyniły się także do tego, że Wielbark utracił swoje prawa miejskie. Wśród zabytków zachował się kościół ewangelicki w stylu klasycystycznym, wybudowany w roku 1721 oraz Dom Pastora. Najwięcej zainteresowania w Wielbarku budzi jednak dom, w którym przez krótki czas mieszkał Napoleon. Budynek stoi przy rynku, pod numerem 16. Napoleon miał się w nim zatrzymać 2 lutego 1807 roku, w trakcie postoju w drodze do Rosji podczas wojen francusko-rosyjskich. Dom, w którym zatrzymał się francuski wódz, został najprawdopodobniej wzniesiony w pierwszych latach XIX wieku, jednak nie ma niezbitych dowodów na to, że dom był już gotowy w 1807 roku. Jednak o ile kwestia wskazania tego właściwego domu będącego noclegiem Napoleona nie jest w stu procentach potwierdzona, o tyle fakt, że cesarz naprawdę zatrzymał się w Wielbarku, jest potwierdzony historycznie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *